Pieczeń ze schabu z sosem grzybowym
Data publikacji: 2017/03/24, zmodyfikowano: 2017/04/27
Pieczeń ze schabu z sosem grzybowym (24.03.2017)
Przygotowujesz się właśnie do Świąt Wielkanocnych 2017? Wszyscy doskonale wiemy, że przygotowanie obiadu, zwłaszcza tego świątecznego, to nie lada wyzwanie dla każdej gospodyni domowej. Warto zatem zastanowić się czym zaskoczyć gości, aby jednocześnie nie dokonać rewolucji na ich talerzach, a także jak szybko i w nieskomplikowany sposób przyrządzić dobrze wyglądającą, a przede wszystkim smaczną potrawę. W menu Wielkanocnym WE catering znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, począwszy od inspiracji, aż po gotowe przepisy na świąteczne dania, których nie może zabraknąć na Wielkanocnym stole w żadnym domu.
Pieczone mięso a menu wielkanocne
Wszyscy doskonale wiemy, że tak samo jak karpia na stole wigilijnym, w menu obiadu Wielkanocnego nie może zabraknąć pieczonego mięsa. Jest ono doskonałe jako gorące danie główne, ale równie dobrze odnajdzie się w roli dodatku do sałatki czy kanapek, dlatego przedstawiamy Wam przepis na aromatyczny schab w sosie grzybowym. Poniższa receptura na pieczeń z młodego schabu z sosem grzybowym oraz instrukcja przygotowania tego dania pochodzi prosto od naszego szefa kuchni. Smacznego!
Składniki na obiad dla 4 osób
- 4 plastry schabu bez kości
- 1 cebula
- 1 łyżka mąki (do obtoczenia)
- sól, pieprz (do smaku)
- liść laurowy, ziele angielskie
- 4 łyżki masła
- woda
- garść grzybów (świeżych lub suszonych)
Sposób przygotowania porcji dla 4 osób:
Na początku, świeży schab należy pozbawić tłuszczu lub/i chrząstek. Tak idealnie okrojone mięso lekko rozklepujemy ręką i solimy do smaku. Do wcześniej przygotowanego garnka wkładamy 3 łyżki tłuszczu, a w międzyczasie mięso obtaczamy w mące (bardzo niewielkiej ilości mąki).
Żeby mięso się zarumieniło wkładamy je do garnka na rozgrzany tłuszcz i dusimy około 3 minuty z każdej strony. Kiedy mięso będzie już gotowe przekładamy je do naczynia żaroodpornego, a do garnka wrzucamy pokrojoną w „pół” talarki cebulę i tak samo przygotowane grzybki. Wszystko razem dusimy. Kiedy cebulka się zeszkli, a grzybki zmiękną przykrywamy nimi mięso.
Nie marnujemy sosu
To jednak nie koniec, ponieważ to co najlepsze zostało w garnku, dlatego też nie marnujemy sosu. Dolewamy do niego niepełną szklankę wody i zagotowujemy, mieszając od czasu do czasu. Po zagotowaniu dokładnie zbieramy wszystko ze ścianek i wlewamy do naczynia żaroodpornego, dorzucamy jeszcze łyżkę masła i zakrywamy (pamiętajmy, że woda nie musi zakrywać mięsa). Wstawiamy naczynie do piekarnika nagrzanego do 160 stopni (termoobieg) na 45 minut. Po upływie tego czasy obracamy mięso na drugą stronę, dodajemy liść laurowy i kilka ziarenek ziela angielskiego, a następnie wstawiamy naczynie z powrotem do piekarnika na następne 45 minut. Gotowe, upieczone mięso przekładamy z powrotem do garnka, w którym je wcześniej smażyliśmy, wlewamy cały sos i chwilkę gotujemy na wolnym ogniu.
A czym doprawiamy?
Powstały sos doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a na życzenie tych z Was, którzy nie muszą lub nie chcą martwić się o szczupłą talię, proponujemy zabielić sos odrobiną śmietanki 18%.
Tak przyrządzony plaster schabu polany sosem z kawałkami grzybków i cebulki z dodatkiem klusek śląskich i ulubionej sałaty to idealna propozycja na Wielkanocny obiad dla całej rodziny.
+ There are no comments
Add yours