Przepis na żur wielkanocny od WE CATERING
Data publikacji: 2017/03/13, zmodyfikowano: 2017/04/27
Przepis na żur wielkanocny od WE CATERING (13.04.2017)
Żur wielkanocny to najlepsze wyjście jeśli chcesz świętować Wielkanoc zgodnie z tradycją. Wielkanoc jak każde święta to idealny czas, by dzielić się z rodziną pysznym, tradycyjnym jedzeniem i nawet mimo wielokrotnych prób modyfikacji i urozmaicania świątecznego menu wszyscy dobrze wiemy, że potrawy, których receptury pochodzą od naszych prababć smakują najlepiej.
Jedną z takich potraw jest niewątpliwie żurek, który zaraz obok jajek – symbolu życia, białej kiełbasy i mazurka jest nieodłącznym elementem na wielkanocnym stole. Receptura oraz instrukcja przygotowania to autorski pomysł naszych kucharzy, a dokładniej… ich babć.
Smacznego!
składniki NA 6-8 TALERZY ZUPY
- 2 litry bulionu warzywnego
- 500 ml zakwasu żytniego
- cztery surowe, białe kiełbasy średniej wielkości
- 200 g boczku wędzonego
- 1 duża cebula
- 2 łyżeczki tartego białego chrzanu
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki śmietany 30% lub 36%
- suszony, starty majeranek
- sól i pieprz do smaku
- ugotowane na twardo jaja
Przygotowanie Wielkanocnej ZUPY:
Gotowanie rozpoczynamy od pogrzania bulionu. W międzyczasie na patelni podsmażamy pokrojony w kosteczkę boczek, a kiedy zacznie się z niego wytapiać tłuszcz, dodajemy posiekaną w kostkę cebulę i smażymy na średnim ogniu, aż boczek i cebula ładnie się zrumienią.
Do gorącego bulionu dodajemy zawartość patelni, a także białą kiełbaskę w całości. Wywar ten wraz z zawartością gotujemy na małym ogniu przez około 30-40 minut do czasu, aż zyska wyraźny mięsny smak i aromat.
Bardzo ważny składnik – ZAKWAS
Do tak przygotowanej bazy dodajemy zakwas – należy pamiętać by zakwas był dokładnie rozmieszany. Żeby mieć pewność w uzyskaniu idealnego poziomu kwaśności żuru na początek wlewamy jedynie połowę zakwasu. W razie potrzeby, po spróbowaniu dolewamy odpowiednią ilość zakwasu do uzyskania pożądanego smaku.
Następną czynnością jaką wykonujemy jest dodanie do garnka lekko rozgniecionego ząbka czosnku, dwie małe łyżeczki chrzanu, a przede wszystkim majeranek. Ilość majeranku jaki powinniśmy zastosować to mniej więcej jedna łyżka stołowa. Majeranek w trakcie dodawania do zupy mocno rozcieramy w dłoniach, dzięki czemu uwalnia on swój aromat.
Pamiętajmy o tym, że majeranku w zupie nigdy za wiele 🙂
Pamiętaj o hartowaniu śmietany
Tak przygotowany żurek gotujemy jeszcze przez kilka minut na niewielkim ogniu, a na sam koniec, już po zdjęciu garnka z ognia, dodajemy do niego śmietanę. Pamiętajmy jednak o tym, że śmietanę należy koniecznie zahartować kilkoma łyżkami gorącego żurku, a dopiero potem wlewać do garnka.
Sposób podania świątecznej zupy
Przed podaniem zupy, wyjmujemy kiełbaskę z żurku i kroimy ją w plasterki, następnie gotujemy jaja na twardo, a po ostygnięciu kroimy na ósemki układając je na talerzu tuż obok plasterków białej kiełbasy. Tak przygotowaną kompozycję zalewamy gorącym żurem. Do smaku możemy dodać sól i pieprz.
+ There are no comments
Add yours